SJ Tekmag - шаблон joomla Продвижение

header6

Dan 31. maj 2012 - Prvi put nastupio u Crnoj Gori

DIRIGENT HORA „BRAĆA BARUH” STEFAN ZEKIĆ, PORIJEKLOM IZ BERANA

Najstariji jevrejski vokalni ansambl na svijetu, mješoviti hor „Braća Baruh” iz Beograda prvi put u svojoj dugoj istoriji nastupio je u Podgorici. Predvođeni mladim dirigentom Stefanom Zekićem, maestrom koji je naše gore list, s obzirom da je porijeklom iz Berana, oduševio je brojnu publiku koja je prvi put imala priliku da čuje u svom nacionalnom teatru mnoge duhovne jevrejske pjesme koje je ovaj narod čuvao milenijumima svoje istorije. Pored tradicionalnih nota, ovaj koncert je bio prilika da hor „Braća Baruh” pokažu jedan mali dio svog prebogatog repertoara koji se njeguje od davne 1878. godine. Koliko je hor „Braća Baruh” poznat govori podatak da od osnivanja Izraela, ovaj ansambl svake godine učestvuje na velikom festivalu Zimrija, na kojem učestvuju svi jevrejski horovi na planeti.
Mladi dirigent koji osim rukovođenja ovim horom, diriguje Madrigalskim horom beogradskog FMU, a umjetnički je rukovodilac i ansambla za ranu muziku „Cantikum novum”. Posebno mjesto u njegovoj karijeri su usavršavanja kod veoma uglednih domaćih i evropskih dirigenata i dirigovanje u Operi Narodnog pozorišta u Beogradu. „Figarova ženidba”, u kojoj je debitovao, proglašena je najboljom operom u sezoni.
- Ne samo da je hor „Braća Baruh” prvi put u Crnoj Gori nego je ovo i moj prvi profesionalni angažman u zemlji odakle mi je otac. Zato se veoma radujem zbog fantastične reakcije publike i cjelokupnom atmosferom na koncertu – kazao je Stefan Zekić nedugo nakon koncerta koji je završen sa dva bisa - crnogorskom himnom i šaljivom pjesmom – himnom za Šabat na jidišu o kantoru koji se obraća učenicima.
Hor kojim diriguje od 2006. godine za svoj prvi susret sa Crnom Gorom izabrao je mješoviti program, ili kako dirigent kaže dijelom specifičan, a dijelom standardan repertoar da bi se izašlo u susret prilici, ali i pokazalo publici koliko ansambl zna i umije. A koliko zna govori podatak da hor „Braća Baruh” sinoćnjim nastupom u Kotoru završava vjerovali ili ne treću turneju ovog mjeseca.
Novinu koju je mladi Zekić unio u najstariji jevrejski hor na svijetu po istraživanjima Amerikanca Džošue Džejkobsona i jedan od tri najstarija vokalna ansambla na Balkanu publika je imala priliku da vidi posebno u drugom dijelu koncerta, kada smo čuli par numera koju su pratile i koreografije, kao i pjesme na bis, kada smo čuli i vokalne kvalitete samog dirigenta.
- Imao sam potrebu da unesem nešto novo, što će hor izvesti iz klišea ozbiljne muzike, to jest one njene negativne konotacije, koja nalaže da sve bude preozbiljno, izuzetno zahtjevno i dosadno. Uvijek sam se trudio da napravim balans između klasičnog i folklornog programa, ali obogaćenog kvalitetima koji neće biti banalni – objasnio je svoju horsku filozofiju ovaj dirigent.
Nove vjetrove nametnula je i promjena u shvatanju horskog pjevanja, priznaje Zekić, koji potvrđuje da horsko pjevanje i klasična muzika mora da se oslobodi tabua da bi privukla publiku, koja je sve zasićenija i kod nas i u svijetu.
Sa radošću će se pamtiti nastup ovog hora, koji je osvojio našu publiku načinom na koji je izveo tradicionalan i moderan repertoar, dok je Stefan Zekić „kupio” posljednjim bisom kada je otpjevao svojim basom tradicionalnu šaljivu pjesmu rabina koji razgovara sa učenicima.
Osim pjevanja dirigenta, novina koje je naša publika bila svjedok na prvom nastupu mješovitog hora „Braća Baruh” je i muzička pratnja, klavir i perkusije. Zekić objašnjava da je jevrejska muzika izuzetno različita, podijeljena na hasidsku, aškenasku i sefardsku tradiciju. Svaka od ovih zajednica nosi osoben pečat, jer je vremenom primala uticaje naroda i kultura sa kojima su Jevreji živjeli vjekovima. Zato je normalno da hor izvodi pjesme na ladinu, hebrejskom, španskom, jidišu...
- U skladu sa time na primjer jidiš tradicija ima veoma jaku instrumentalnu tradiciju, a sefardska ima španski prizvuk i mediteransku atmosferu. Repertoar je veoma šarenolik, a naravno najviše je a kapela. Žao mi je što nismo mogli sve da pokažemo. Nezgodno je vrijeme, pola hora mi je ostalo u Beogradu. Kad se svi okupimo ima nas oko 80. No, sve smo uspješno premostili – objasnio je Stefan Zekić.
Dakle, naša publika je imala priliku da prvi put čuje hor „Braća Baruh”, da čuje mali dio repertoara ovog mješovitog ansambla koji gotovo vijek i po čuva i upoznaje svijet sa bogatom muzičkom tradicijom Jevreja. Pored hora „Braća Baruh” u regionu još samo dva vokalna ansambla njeguju bogatu jevrejsku muzičku tradiciju, novosadski hor „Hašira” i „Hasman” u Skoplju.
S.ĆETKOVIĆ

Dirigent, čembalista, pjevač
Vokalni kvaliteti nisu ništa novo kada je ovaj dirigent u pitanju. Naime, iako je učio klavir, u posljednjem trenutku se opredijelio za horsko dirigovanje, a pjevanje je počeo da uči da bi pomogao pjevačima. Tako je završio i solo pjevanje kod Katarine Jovanović, dirigovanje kod Stanka Šepića, a sad je doktorant kod kompozitora Aleksandra Vujića.
- Nije lako pjevati i dirigovati. Najsmješniji događaj je kada sam dirigovao u operi i istovrmeno svirao čembalo. To je bila presmiješna situacija. Publika je zanijemila kad me vidjela. Jave mi da čembalista, koji nema zamjene, nije stigao na avion, pa ili je prijetilo otkazivanje ili moje akrobacije – prisjeća se interesantnog pozorišnog iskustva ovaj mladi umjetnik.